System Polybet

System POLYBET to same korzyści

Istotą rozwiązania Systemu POLYBET® jest opatentowane połączenie konstrukcji komory żelbetowej i tworzywowego komina wznoszącego stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań stosowanych w kanalizacji.


Rozwiązaniem jest rezygnacja w studzience kanalizacyjnej z komina żelbetowego - sztywnego i kruchego – na rzecz komina wykonanego z materiału wykonanego z tworzywa sztucznego np. z PE lub PP. Materiały PE i PP są szeroko stosowane w systemach kanalizacyjnych i bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Są odporne na pękanie, sprężyste i nie korodują.

Nawet nierówno posadowiony właz na kominie PE lub PP pod wpływem uderzeń ruchu kołowego „sprężynuje” a powstające drgania są wytłumiane na odcinku komina i nie dochodzą do żelbetowej komory studziennej. Powyższe rozwiązanie można zatem stosować w przypadku każdej studzienki żelbetowej montowanej w pasie drogowym i poza drogą.


W przypadku studzienki betonowej naprężenia pochodzące od ruchu kołowego przenoszone są do dna kinety. Natomiast w przypadku komina tworzywowego naprężenia są wytłumiane i praktycznie nie przedostają się na komorę studzienki.

komin betonowy

Standardowe rozwiązanie

komin polybet

Rozwiązanie POLYBET


System POLYBET to same korzyści

Każdego dnia ruch komunikacyjny, powoduje uszkodzenia konstrukcji żelbetowych kominów włazowych. Niewielkie pęknięcia mogą z czasem powiększać się i stanowić zagrożenie dla podbudowy drogi i ruchu komunikacyjnego.


Powyższe porównanie pokazuje jedną z najważniejszych zalet zastosowania komina tworzywowego w studzience betonowej. Na powyższym rysunku (część prawa - rozwiązanie POLYBET) widać, że dzięki elastycznemu kominowi obciążenia dynamiczne są wytłumiane, uwalniając komorę studzienki od wpływu ruchu drogowego co w znaczącym stopniu przekłada się na trwałość całej konstrukcji.

W studzience całkowicie betonowej, sztywna konstrukcja betonowa przenosi drgania ruchu kołowego praktycznie do samego dna studzienki. Konstrukcja z elastycznym kominem powoduje również, że górna część studzienki staje się odporna na zniszczenie (spękania i skruszenie), co ma miejsce często w przypadku komina betonowego, jednocześnie zapewniając szczelność układu.


Zapraszamy do współpracy!


Kontakt